Usta jak maliny

Przyszła zima, a wraz z nią mroźniejsze powietrze.

W naszych domach centralne ogrzewanie skutecznie wysusza powietrze. To wszystko jest odczuwalne przez naszą skórę. Jednak w pierwszej kolejności pomyślmy o ustach.

Popękane na pewno nie zdobią naszej twarzy, choćbyśmy mieli najpiękniejszy uśmiech. A przecież w te ciemne, krótkie i mroźne dni przyda się trochę uśmiechu.

Usta to delikatna okolica. Naskórek czerwieni wargowej ma cienką warstwę rogową, czego konsekwencją jest słabsza ochrona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Również bariera pozwalająca utrzymać wilgotność skóry jest dużo mniejsza niż na pozostałych obszarach.

Wargi pozbawione są podskórnej tkanki tłuszczowej, a w warstwach powierzchniowych naskórka czerwieni wargowej jest mniej substancji lipidowych.

Czerwień warg jest dobrze unaczyniona, a w naskórku czerwieni wargowej znajduje się duża liczba zakończeń nerwowych. Taka budowa sprawia, że usta łatwo się wysuszają i wyjątkowo wrażliwe działanie czynników zewnętrznych – dlatego wymagają wyjątkowej pielęgnacji.

W okolicy ust pojawiają się jedne z pierwszych oznak starzenia – z wiekiem bardziej widoczne stają się linie i bruzdy wokół warg, jak również na ich powierzchni. Warto więc o nie dbać, by starzały się wolniej. Odpowiednio dobrane kosmetyki i zabiegi pozwolą na długo zachować piękny, jędrny i młody wygląd ust.

Preparaty przeznaczone do pielęgnacji czerwieni wargowej zawierają podobne składniki do tych dedykowanych skórze.

Czerwień wargową nawilżamy i natłuszczamy kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowy, masło shea czy aloes. Najlepiej odżywią ją te produkty, w których składzie znajduje się odmładzający retinol, lipohydroxykwasy-LHA czy witamina E. Nie zapominajmy także o ochronie przed promieniowaniem UV i wybierajmy preparaty zawierające odpowiednie filtry.

Usta poddajemy takim samym zabiegom, jak skórę. Od czasu do czasu warto zdecydować się na zabieg silnie nawilżający lub odmładzający, który wypełni drobne zmarszczki i odświeży okolice ust. Unikajmy jedynie mocnych peelingów chemicznych, które mogłyby uszkodzić delikatny naskórek warg. W pielęgnacji domowej możemy sięgnąć po drobnoziarniste peelingi , miękką szczoteczkę do zębów albo ziarenka cukru. Takie rozwiązania stosujmy raz w tygodniu, by zachować jędrność i gładkość ust.

Na co dzień pamiętajmy o tym, że nie należy przygryzać warg i skubać łuszczącego się naskórka, bo łatwo o infekcję i opryszczkę, która wyjątkowo często lokalizuje się w tym miejscu. W zimowe dni nie oblizujmy się podczas mrozu, a przed wyjściem z domu zawsze zabezpieczmy usta tłustą pomadką wazelinową z filtrami UV.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to nie tylko zabieg estetyczny. Kwas hialuronowy świetnie nawilża, więc po jego podaniu nie mamy kłopotu z popękanymi ustami. Kwas hialuronowy wstrzykujemy w kontur ust, czerwień wargową, "łuk Kupidyna" lub kąciki ust, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jest to sprawa indywidualna i w dużej mierze zależna od poczucia estetyki lekarza wykonującego zabieg. O powiększone usta dbamy dokładnie tak samo, jak o naturalne.

Piękny uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia, więc szczególnie zwróćmy uwagę na pielęgnację ust.


Nasz gabinet

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz

Prżezmierowo

Bydgoszcz

Katowice


Bydgoszcz

Międzyrzecz